Posted by : Otai środa, 11 grudnia 2013

kolejność opisywanych tomików przypadkowa
Requesty na recenzje można składać tutaj

JEDNOTOMÓWKI


Tytuł: Bokura ni Matsuwaru Etc.
Polski tytuł: Ty i Ja Etc.
Autor: Kyugyo
Wydanie: polskie, studio JG, 2013
Gatunek: okruchy życia, boys love, komedia, dramat
Opis: Kilka pojedynczych historii. W tym historia główna:
*Iku i Keita są przyjaciółmi z dzieciństwa, zawsze razem grali w baseball. W gimnazjum Keita ratując Iku od wypadku sam mu uległ. Teraz chodzą do tego samego liceum, ale Iku dystansuje się od przyjaciela, jak i od baseballa ze względu na poczucie winy.
Opis wydania: polskie wydanie jest przyzwoite, ma fajny rozmiar, obwolutę i jest zbliżone do oryginału, a dodatkowym plusem jest polski tytuł. Ale ma kilka  mankamentów:
* niestety za mało uwzględniony jest Kansai-ben (dialekt), w którym mówią bohaterowie i chociaż tłumaczenie jest dobre, to człowiek znający oryginał ma wrażenie, że ktoś poszedł po najprostszej linii. Ale nie czyta się źle :D
* dużo ludzi narzeka na zbyt cienki papier okładki pod obwolutą,
* skład mangi jest hardkorowy, jeszcze milimetr od drukarni i dialogi byłyby przycięte, przykład,
Dlaczego mam to na półce: Bo jest to jeden z fajniejszych shounen aiów wypuszczonych na nasz rynek, w porównaniu do wielu tytułów bardziej bezmózgich ten był jednym z pierwszych, w których bohaterowie i ich przeżycia są trochę poważniejsze niż "ratunku, on mnie gwałci/czy on mnie kocha jak ja nie mam cycków". Jest to debiutancka manga Kyugyo, zawierająca słodko-gorzkie historie i to, że jest pełna zwykłych historii z rodzaju "okruchów życia" to jednak w tym przypadku plus. Jest zabawnie, ale życiowo, faceci zachowują się jak (Japońscy) faceci, a nie jak ostatnie ofiary losu z kosmosu, a i kreska fajna.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Koi no Mimi Yori Chuuihou
Angielski tytuł: Warning! Whispers of Love
Autor: Okuyama Puku
Wydanie: angielskie, June 2011
Gatunek: komedia, szkolna, boys love (bardzo lekkie XD)
Opis: Kilka pojedynczych historii. W tym historia główna:
Jeden bohater ucieka przed drugim, bo drugi ma fetysz uszu i ich czyszczenia. 
Opis wydania: polskie wydania przyzwyczajają nas do lepszego papieru, tu mamy czynienia z papierem ekologicznym, za którym osobiście nie przepadam, wielkość podobna do Bokura Mawaru ni... (tylko, że grubsze ;D), okładka zwykła miękka
Dlaczego mam to na półce: bo wygrałam  za darmo! Ciągle waham się czy nie sprzedać i nie kupić za to innej mangi, póki co jednak zostaje. Jest to historia strasznie absurdalna, komediowa i mało inwazyjna jeśli chodzi o wątki BL - w końcu rozchodzi się tu o czyszczenie uszu xD! Taki lekki tytulik~~


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Renai Anagram
Polski tytuł: Anagram
Autor: Kirin Endo
Wydanie: polskie, Hanami 2011
Gatunek: josei, realizm
Opis: Satsuki miała trudne dzieciństwo, co odbija się w jej życiu i charakterze. Boryka się z wieloma problemami, związkami, nie jest bohaterką do polubienia, bo wyolbrzymia swoje problemy i jest egoistyczna. Ale przecież wielu ludzi tak ma? Historia przygnębiająca i życiowa, nie dla marzycieli.
Opis wydania: okładka zwykła miękka, wydanie duże (w okolicach A5) - kto widział jakikolwiek tytuł Hanami, ten wie, papier offsetowy, ładny~~
Dlaczego mam to na półce: bo miałam okazję kupić za 5 zł. Pewnie 30 zł bym na to nie wydała, ale w przypadku tak drobnego wydatku czemu nie? Zwłaszcza, że wydanie jest duże, kreska może prosta, ale ładna, a historia życiowa i mogłaby wydarzyć się japońskiej kobiecie, co chociaż oznacza, że niekoniecznie wyrywa z krzesła, a postacie dadzą się lubić jest w pewien sposób plusem, dlatego tomik zatrzymałam :).


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Beautiful Days
Autor: Madarame Hiro
Wydanie: polskie, Kotori 2012
Gatunek: dramat, okruchy życia, boys love
Opis: 
*Natsume jest postacią osobliwą, która przygarnia porzucone zwierzęta. Asahi nie miał szczęśliwego dzieciństwa, dlatego zbawienna okazała się dla niego pomoc Natsume, który przygarnął go do domu. Nie przeszkadzało mu nawet, że Natsume przyprowadza coraz to innych kochanków. Dopóki nie pojawił się jeden, różniący się od poprzednich,
* druga historia jest zbyt chaotyczna, nie ogarniam jej do końca do dziś, kij w oko bohaterom o tym samym imieniu...
Opis wydania: Wydania Kotori są bardzo ładne, a okładka miękka, ale dosyć solidny karton, ze skrzydełkami i naprawdę fajnie to wygląda :D. Polskie tłumaczenie na poziomie, mój ulubiony tekst to "zakręcony jak ruski termos".
Dlaczego mam to na półce: bo lubię historie na poważnie, w których postacie używają mózgu i mimo błędów i zranionych uczuć potrafią wysuwać wnioski. Historie są melancholijne, takie do smutania z bohaterami, a że bardzo brakowało mi na naszym rynku BLa tego typu to mimo drugiej historii, którą ledwo ogarnęłam, zdecydowanie jestem zadowolona z zakupu.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: KEEP OUT
Autor: Hirotaka Kisaragi
Wydanie: polskie, Kotori 2012
Gatunek: akcja, boys love
Opis: Fuyuki jest ochroniarzem, któremu trafia się praca dla wielkiej firmy - ma ochraniać szefa, Kagamiego, któremu wpada w oko i oprócz pilnowania go na każdym kroku musi opędzać się od zalotów.
Opis wydania: Wydania Kotori są bardzo ładne, a okładka miękka, ale dosyć solidny karton, ze skrzydełkami i naprawdę fajnie to wygląda :D. Polskie tłumaczenie na poziomie C:
Dlaczego mam to na półce: Piękna kreska, mega rysowane włosy, równowaga między akcją, fabułą, humorem i seksami. I grubaśny tomik, 260 stron~~ Bardzo fajny start wydawnictwa.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Liberty Liberty
Autor: Takanaga Hinako
Wydanie: polskie, Studio JG 2010
Gatunek: komedia, lekkie boys love
Opis: Główny bohater zostaje odnaleziony zarzygany w śmieciach przez kamerzystę lokalnej telewizji, po czym rozbija jego kamerę, gdy tamten go kameruje. Kiedy następnego dnia trzeźwieje okazuje się, że musi zwrócić pieniądze. Jako, że właśnie ulotnił się z domu nie ma jednak pieniędzy, ani tym bardziej gdzie mieszkać, dlatego zostaje u pana kamerzysty.
Opis wydania: Okładka zwykła, papier offsetowy, rozmiar może być, chociaż formatowo wydania Takanagi od JG jakoś mi do reszty mang nie do końca pasują XD
Dlaczego mam to na półce: Bo właściwie to historia śmieszna, jakieśtam przesłanie ma, w której niewiele jest ponad uczucie platoniczne. Takie odrobinę infantylne coś, jak to u Takanagi czasem bywa (mam jej ulubione tytuły, ale akurat nie te, które wychodzą w Polsce), ale nie porusza żadnych kontrowersyjnych tematów (jak gwałty na koledze przez 8 tomów) i jest historią sympatyczną z sympatyczną kreską. Ot taka rozrywkowa komedia na jeden tom, która za tanio chodzi, żeby myśleć o sprzedaniu. A i co jakiś czas można sobie przeczytać jeszcze raz dla rozrywki.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Croquis
Autor: Takanaga Hinako
Wydanie: polskie, Studio JG 2011
Gatunek: komedia, boys love
Opis: Główny bohater zakochuje się tylko w facetach, więc marzy o cyckach. Aby zaoszczędzić na tę operację pracuje w różnych miejscach - w tym jako model na ASP. A na ASP jest sobie student, który wydaje się być zafascynowany androgeniczną urodą naszego modela. Jak ten konflikt interesów wpłynie na ich wzajemne relacje (jak już je zbudują)?
Opis wydania: Okładka zwykła, papier offsetowy, rozmiar może być, chociaż formatowo wydania Takanagi od JG jakoś mi do reszty mang nie do końca pasują XD
Dlaczego mam to na półce: Bo to jest tak głupie, że aż śmieszne. Właściwie to mogę zrobić copy-paste z tytułu wyżej dlaczego to mam XD.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆Tytuł: Doushitemo Furetakunai
Polski tytuł: Labirynt Uczuć
Autor: Yoneda Kou
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: dramat, okruchy życia, romans, yaoi
Opis: Pierwszego dnia swojej nowej pracy, Shima spotyka w windzie skacowanego mężczyznę, który później okazuję się być jego nowym szefem. Togawa, wydaje się być niemiły i grubiański, jednak Shima widzi, że pod szorstką otoczką kryje się człowiek o złotym sercu. Obaj nie mieli łatwego życia, jednak w przeciwieństwie do swobodnie wyrażającego swe uczucia Togawy, Shima wydaje się tkwić wciąż w bolesnej przeszłości... Co wyniknie ze spotkania tych dwóch doświadczonych przez życie mężczyzn?
Opis wydania: okładka matowa ze skrzydełkami niby ładna, ale białe kropki na czerni,klej wylewa się 
Dlaczego chcę to mieć na półce: bo jednotomowe BL z postaciami z bagażem emocjonalnym zawsze spoko. Żeby moje pieniążki pokazały, że głupkowate BL nie, a w te, w których postacie myślą, albo chociaż mają emocje żywych ludzi warto inwestować... byle nigdy więcej w tak niefortunnym wydaniu.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Soredemo, Yasashi Koi Suru
Polski tytuł: Kochać mimo wszystko
Autor: Yoneda Kou
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: dramat, okruchy życia, romans, yaoi
Opis: Harumi Deguchi, zanim się zorientował, był już zakochany w Ryou Onodzie, trzy lata młodszym koledze z pracy. „Wystarczy mi, że zostaniemy przyjaciółmi”, pomyślał, lecz z każdym kolejnym dniem to postanowienie stawało się coraz trudniejsze do spełnienia. Deguchi bał się pójść za głosem serca, nie potrafił wyznać swoich uczuć, a rzeczy, których nie był
w stanie ubrać w słowa, zbierało się coraz więcej…Oto opowieść o smutku i radości zakochania.
Opis wydania: okładka matowa ze skrzydełkami
Dlaczego chcę to mieć na półce: Spin-off "Labiryntu Uczuć", według mnie nawet ciekawszy od swojego poprzednika.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Mashikaku Rock
Polski tytuł: Rock na szóstkę
Autor: Watanabe Kana
Wydanie: polskie, powiększony format, Waneko
Gatunek: shoujo, okruchy życia
Opis: Jednotomowy zbiór czterech opowiadań z gatunku shoujo, z których pierwsze, tytułowe, opowiadanie jest o pewnej wzorowej uczennicy i jej zakazanej przez szkołę miłości do muzyki rockowej. Jej poukładane i spokojne życie zmienia się jednak o 180 stopni, kiedy jeden z jej kolegów z klasy namawia ją do grania na gitarze w jego kapeli!
Opis wydania: bardzo fajne,a powiększony format cieszy :D
Dlaczego mam to na półce: bo lekkiego, życiowego shoujo bez zbędnych parodii i haremów w Polsce jest malutko, zdecydowanie za mało, więc kiedy w końcu pojawia się coś tak lekko i ładnie narysowanego (ta kreska, te sylwetusie *v*), a jednocześnie świeżego i nieznanego polskiemu czytelnikowi (za dużo znanych mang wychodzi jak dla mnie, a za mało takich szaraków, ale czasem nawet fajniejszych), bo fajnie popatrzeć na czyjąś debiutancką pracę.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Kabocha to Mayonnaise
Polski tytuł: Dynia z Majonezem
Autor: Kiriko Nananan
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: dramat, josei, okruchy życia, romans, psychologiczna
Opis:  Miho i Seiichi od półtorej roku mieszkają razem w niewielkim mieszkaniu. Ona pracuje w sklepie i jest przeciętną japońską dziewczyną. On to młody muzyk, który marzy o karierze w branży. Niestety ciągle jest bezrobotny, przez co cały ciężar utrzymania spada na Miho. Ze względu na trudną sytuację finansową dziewczyna podejmuję dodatkową pracę w nocnym klubie.
         Dynia z majonezem to historia o problemach współczesnych młodych ludzi. To opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi, stworzona przez Kiriko Nananan - twórczynię słynącą z subtelnej, realistycznej kreski i wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.
Opis wydania: A5, okładka bez skrzydełek, kredowy papier matowy (śliski), dobrej jakości
Dlaczego mam to na półce: Bo postanowiłam zbierać jakieś starsze josei wydane w Polsce, skoro o nowych ni widu, ni słychu. Poza tym chciałam dołożyć coś do paczki ;). Kreska jest nietypowa, a historia nie jest mi bliska, ale jakoś i tak w porządku się czytało. Innym bym nie poleciła, ale też nie zniechęcała jakoś szczególnie :)


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Morphine
Polski tytuł: Morfina
Autor: Chika Adachi, Kumiko Saiki
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: dramat, josei, romans, psychologiczna
Opis:  Maki decyduje porzucić swojego narzeczonego dla byłego kochanka, który umiera na chorobę śmiertelną i spędzić z nim ostatnie dni...
Opis wydania: A5, okładka bez skrzydełek
Dlaczego mam to na półce:  Bo postanowiłam zbierać jakieś starsze josei wydane w Polsce, skoro o nowych ni widu, ni słychu. Z resztą komiks nie jest już ogólnie dostępny i nakład się wyczerpał, dlatego kiedy zobaczyłam go na allegro uznałam, że to dobry moment, żeby się jeszcze zdecydować. Historia może nie powala i tematyka umierania nie jest może ulubioną, ale nie narzekam na lekturę.

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆Tytuł: Beautiful People
Polski tytuł: Beautiful People
Autor: Mitsukazu Mihara
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: dramat, josei, psychologiczna, fantasy
Opis: Beautiful People to zbiór sześciu krótkich opowiadań o przytłaczającej codzienności, potrzebie akceptacji i samotności, zaprezentowanych w chłodnej, przejrzystej, czarno-białej stylistyce. Mitsukazu Mihara wykorzystuje popularne motywy i ikony kultury gotyckiej, takie jak: koniec świata, Frankenstein czy wampiry, by przy ich pomocy przedstawić współczesne psychologiczne historie z pogranicza rzeczywistości i fantastyki.
Opis wydania: okładka bez skrzydełek, rozmiar A5 
Dlaczego mam to na półce: W ramach uzupełniania mang josei wydanych w Polsce i w ramach uzupełniania mang od Hanami nie mogło zabraknąć tego tytułu.


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Haunted House
Polski tytuł: Nawiedzony Dom
Autor: Mitsukazu Mihara
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: komedia, horror
Opis: Bycie nastolatkiem nie jest i nigdy nie było proste. Szkoła, pierwsze miłości, poszukiwania własnego indywidualnego stylu... Sabat właśnie przez to wszystko przechodzi. Przystojny, popularny, miły chłopak ma poważne problemy ze zalezieniem dziewczyny. Wszystkie przedstawicielki płci pięknej porzucają go po pierwszej i jedynej wizycie w jego domu. Winna temu jest ekscentryczna rodzinka, której styl życia znacznie odbiega od japońskich standardów. Szkielety w szafie, laleczki voodoo, wiktoriańskie wnętrza – no cóż, takie rzeczy to codzienność jeśli się mieszka w nawiedzonym domu...
Nawiedzony dom to zbiór komediowych opowieści zamkniętych w jednym tomie i utrzymanych w charakterystycznym dla Mitsukazu Mihary gotyckim klimacie.
Opis wydania: okładka bez skrzydełek, rozmiar A5 
Dlaczego mam to na półce: Klimaty gothic-lolita pomieszane z rodziną Adamsów, póki co przeczytałam 1 raz i sama nie wiem czemu zatrzymałam. Może kiedyś jeszcze raz przeczytam tę czarną komedię i podejmę jakąś konkretniejszą decyzję.

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Ristorante Paradiso
Polski tytuł: Ristorante Paradiso
Autor: Natsume Ono
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: okruchy życia, romans, josei
Opis: Dwudziestojednoletnia Nicoletta przyjeżdża do Rzymu w poszukiwaniu matki. Porzucona w dzieciństwie, wychowywana przez dziadków, nie pała przyjaznym uczuciem do rodzicielki. Zresztą Olga również nie jest wzorowym, kochającym i troskliwym rodzicem. Obie kobiety będą musiały zmierzyć się z przeszłością i spróbować naprawić relacje między sobą. A wszystko to w scenerii uroczej restauracji, w której pracują ciekawi ludzie. Ristorante Paradiso to historia obyczajowa, podana przy akompaniamencie przysmaków kuchni włoskiej.
Opis wydania: okładka bez skrzydełek, rozmiar mniejszy od pozostałych mang Hanami, bardziej zbliżony do jednotomówek Waneko
Dlaczego mam to na półce:  Uzupełniam mangi od Hanami i joseie jednocześnie, a kiedyś obejrzałam 1 odcinek anime i jakoś tak... nie mogłam do niego wrócić, więc pomyślałam, że taki jeden tom będzie dobry na zapoznanie się z serią od innej strony. I w sumie jako wstęp nie jest to historia zła, może kiedyś nawet podejmę wyzwanie obejrzenia anime, bo po mandze mam jakąś "bazę" tego, co kto i czemu. 

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆Tytuł: Shiki no Zenjitsu
Polski tytuł: Dzień przed ślubem
Autor: Hozumi
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: dramat, josei, nadprzyrodzone moce, okruchy życia, romans
Opis: Jest to zbiór kilku uczuciowych historii:
- Wigilia ślubu (Shiki no Zenjitsu)
- Spotkanie z Azusą (Azusa Nigou de Saikai)
- Monochromatyczne rodzeństwo (Monochrome no Kyoudai)
- Rozmarzony strach na wróble (Yume Miru Kakashi)
- Październikowy ogródek (Juugatsu no Hakoniwa)
- A wtedy (Sorekara)
Opis wydania: powiększony jak w jednotomówkach Waneko, przyjemna w dotyku obwoluta
Dlaczego mam to na półce: bo josei to gatunek mało popularny, ale taki, którego warto wspierać, zwłaszcza, że to tylko jeden tom. Kreska strasznie przypadła mi do gustu, a historie w dużym uogólnieniu opowiadają o pożegnaniach i o tym jak ciężko z kogoś/czegoś w pewien sposób zrezygnować, o miłości nie tylko romantycznej, a raczej przede wszystkim takiej. Tematyka i "problemy" poruszane w każdej z tych historii trafiają do mnie w zupełności i odpowiadają moim doświadczeniom, tak, że lektura była jedną z najlepszych jakie miałam okazje na początku 2015 roku przeczytać.

                                                                             ☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Koishite Tenpou Suikoden
Polski tytuł: Nad Brzegiem Rzeki
Autor: Tatsui Akijo
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Taiga
Gatunek: przygodowa, romans
Opis: Miasto Tounshou w prefekturze Chiba. Licealistka Shoko ma napisać sztukę o zwaśnionych rodach na podstawie dawnych opowieści. By dobrze wykonać zadanie, pragnie przenieść się do epoki Edo i poznać jej bohaterów. Niespodziewanie rozbłyska światło, a dziewczyna cofa się w czasie. Powoli staje się częścią świata wojowników i zawiera nowe przyjaźnie. Nie ustaje jednak w poszukiwaniu drogi do domu. Czy powrót w ogóle jest możliwy? 
Opis wydania: B6+, obwoluta błyszcząca
Dlaczego mam to na półce: Jakoś tak nie dawałam jeszcze szans jednotomówkom od Taigi, bo wydawały mi się mocno nie pod mój gust, ale w końcu się złamałam. Manga ładnie rysowana, nie taka nudna, chociaż nic wybitnego i można samemu zinterpretować zakończenie.

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Święta Teresa z Avila
Autor: Lee Sun Kyu, Yoon Song-I
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Paulistki
Gatunek: żywoty świętych
Opis: Wydanie biografii świętej Teresy od Jezusa w formie komiksu wychodzi naprzeciw nowoczesnym stylom komunikacji, przystępnej dla młodzieży i uczy czytania czyjegoś i własnego życia jakby w kadrach zdjęć, pstrykanych w wartkim nurcie wielkich i małych dziejów. (z wstępu o. dr hab. Mariana Zawady OCD
Opis wydania: A5, bez obwoluty, całość w kolorze, dziwny typesetting
Dlaczego mam to na półce:  Bo to ciekawostka na rynku, poza tym zaskakująco tania jak na komiks kolorowy. 


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆Tytuł: Tomodachi no Hanashi
Polski tytuł: Przyjaciółki
Autor: Kawahara Kazune (scenariusz), Yamakawa Aiji (rysunki)
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: okruchy życia, shoujo
Opis: Eiko i Moe są trochę jak ogień i woda. Eiko jest raczej spokojna i nie wyróżnia się tłumu, zaś gdy ta druga idzie ulicą oglądają się za nią wszyscy faceci, aczkolwiek pomimo tych różnic trudno znaleźć lepsze przyjaciółki niż te dwie. Sporo się jednak zmienia, kiedy Moe znajduje sobie chłopaka, któremu mówi prosto z mostu "Eiko jest dla mnie najważniejsza". Czy można połączyć tak silną przyjaźń i bycie w związku?
Opis wydania: format powiększony Waneko, obwoluta, tomik posiada ponad 200 stron i jest grubiutki
Dlaczego mam to na półce:  nie jest to typowe shoujo (no cóż, Kawahara-sensei stworzyła takie cuda jak "Ore Monogatari'), jedna z moich ukochanych jednotomówek, ciekawy styl rysunku, a poza tym zauroczyła mnie sama historia przyjaciółek i przyjaciół (wolałabym, żeby polski tytuł nie brzmiał "Przyjaciółki", bo męska przyjaźń jest tam zawarta), a zwłaszcza ich mocne więzi, według mnie historia, która spokojnie mogłaby się wydarzyć na początku dziennym (a cośtam wiem, o uczniach :D)

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Recipe no Oujisama 
Polski tytuł: Książe przepisów
Autor: Junko
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: komedia, romans BL
Opis: Kei Sakai ma marzenie. Chce zostać tak wspaniałym kucharzem jak jego dziadek. By tego dokonać, zrobił już pierwszy krok i rozpoczął studia na kierunku gastronomicznym. Problem w tym, że dojazdy na zajęcia pochłaniają mnóstwo czasu, zaś wynajęcie mieszkania bliżej uczelni to zbyt duży wydatek.
Szczęśliwym zbiegiem okoliczności dostaje cynk od znajomego, że w domu położonym niedaleko jego szkoły zwolnił się pokój. Kei, niewiele myśląc, przeprowadza się do nowego lokum. Kiedy jednak poznaje pozostałych trzech lokatorów, jest już za późno na ucieczkę. Przyzwyczajony do porządku i spokoju, z trudem znosi nowych towarzyszy, dla których ani porządek, ani spokój nie są priorytetami.
Opis wydania: B6+, okładka ze skrzydełkami
Dlaczego mam to na półce: bo mangi Junko to lekkie i przyjemne czytadła, ale posiadające jakieśtam wartości i nie mam nic przeciwko kolejnym jej mangom wydanym w Polsce. Ta może nie jest moją ulubioną w jej twórczości, ale tematyka żarcia to jest to co lubię.☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: NightS
Polski tytuł: NightS
Autor: Yoneda Kou
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: komedia, dramat, romans, okruchy życia, yaoi, sensacja
Opis: Trzy niezwiązane ze sobą historie - Nights, Spektrum Uczuć (Kanjou Spectrum) i Reply - o różnej tematyce. Tutaj można znaleźć opisy kolejnych historii.
Opis wydania: B6+, okładka ze skrzydełkami, kolorowe strony łatwo się "rysują", tomik jest tłuściutki ze względu na ilość historii w nim zawartych.
Dlaczego mam to na półce: bo jakoś tak... grube tomiszcze, mogłam na konwencie wybrać sobie egzemplarz, historie w środku mniej więcej kojarzyłam, ale chciałam sobie odświeżyć :)

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Time Killers
Polski tytuł: Time Killers
Autor: Kazue Kato
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: shounen, przygodowe, supermoce
Opis: "Time Killers" to zbiór 11 różnych opowiadań napisanych i narysowanych przez Kazue Kato, znaną na całym świecie autorkę mangi Ao no Exorcist. Od inwazji kosmitów, króliczych superbohaterów, opowieści z czasów Dzikiego Zachodu na historii w której można znaleźć zalążki postaci znanych z Egzorcysty kończąc (a to i tak tylko kilka spośród jedenastu opowiadań) - "Time Killers" ze swoimi ponad 230 stronami ( z których 15 jest w pełnym kolorze) jest z pewnością mangą którą warto przeczytać. (Waneko)
Opis wydania: B6+, kolorowe strony, obwoluta
Dlaczego mam to na półce: skusiły mnie recenzje na blogach i fakt że tomik nie będzie miał dodruków. Całkiem przyjemne pojedyncze historie, chociaż nadal mam wątpliwości czy tłumaczenie nie jest zbyt wulgarne i nie psuje mi przez to odbioru.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Japonia widziana oczyma 20 autorów
Autor: Jirō Taniguchi, Kan Takahama, David Prudhomme, Aurélia Aurita, François Schuiten, Benoît Peeters, Jakub Babczyński, Radosław Bolałek, Emmanuel Guibert, Nicolas de Crécy, Taiyō Matsumoto, Joann Sfar, Little Fish, Michał Śledziński, Moyoko Anno, Frédéric Boilet, Fabrice Neaud, Daisuke Igarashi, Kazuichi Hanawa, Étienne Davodeau
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: różne/antologia
Opis: "Antologia Japonia widziana oczyma 20 autorów jest kolekcją krótkich form komiksowych stworzonych przez autorów francuskich, japońskich i polskich. To ciekawa, niebanalna i różnorodna mieszanka stylów, form i treści. Mozaika utkana z osobistych doświadczeń, doznań, skrawków życia codziennego i dawnych podań odległego Nipponu, ale przede wszystkim subiektywny obraz Kraju Kwitnącej Wiśni. Artystyczny, komiksowy obraz odległego świata, który nie przestaje fascynować Europejczyków.
Opis wydania: rozmiar 170 x 240 mm, prawie 300 stron, miękka okładka ze skrzydełkami
Dlaczego mam to na półce: nie wiem co mnie opętało, chyba czysta ciekawość, i to za taką cenę, powinnam się ubiczować szczypiorem za takie wydawanie pieniędzy. Może jeszcze kiedyś sprzedam, na pewno lektura przekonała mnie, że azjatyckie podejście do tematu komiksu jest mi dużo bliższe.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Wild Rock
Autor: Kazusa Takashima
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Saisha
Gatunek: boys love, przygodowa
Opis: Podczas polowania Yuuen zostaje uratowany od kłów dzikiego zwierza przez następcę wodza wrogiego plemienia, Embę. Jak w majestatycznej prehistorycznej scenerii potoczy się historia pary, którą zetknęło zrządzenie losu? Niniejszy tom zawiera także poboczną opowieść oraz całkiem nowy materiał. Oto pierwszy komiks pełnej ducha debiutantki, Kazusy Takashimy!!
Opis wydania: rozmiar powiększony, błyszcząca obwoluta
Dlaczego mam to na półce: nie jest to łatwo dostępna manga, a mnie udało się ją zdobyć po cenie niższej niż okładkowa. Historia mnie zaskoczyła, bo po okładce oczekiwałam czegoś bardziej... hardkorowo-przerażającego, dlatego wcześniej nie zaopatrzyłam się w tę mangę, a tutaj w środku tak naprawdę mamy taką... uroczą bajeczkę ;D.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Demon Grzechu ~Tsumitsuki~
Recenzja na blogu
Autor: Kiyohara Hiro
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: lekki horror
Opis: Dawno, dawno temu żyły demony, które zamieszkiwały ciała grzeszników. Wszystko zaczęło się w pewnej wiosce, w której dochodziło do masowych opętań. Mieszkańcy pozostający przy zdrowych zmysłach poprosili o pomoc kapłankę, która oswoiła jedną ze zjaw i za jej pośrednictwem pozbyła się reszty potworów. Jednakże ludzie z wioski, bojąc się, że ktoś ponownie zostanie opętany, zaczęli wznosić modły do demonów grzechu, które nazwali "tsumitsuki". Oto legenda, która krąży po miasteczku.
Opis wydania: rozmiar powiększony, matowa obwoluta
Dlaczego mam to na półce: bo dostałam i całkiem przypadło mi do gustu, jak na debiut autora. Rysunki naprawdę bardzo fajne i dobrze mi się całość czytało.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Haikyo shoujo 
Polski tytuł: Dziewczyny z ruin
Autor: Adachi Toka
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: dramat, romans, tragedia,shoujo
Opis: Stare ruiny fabryki. Dziewczyna porywająca swoją przyjaciółkę. Układające się w całość szczątki wspomnień. Co takiego czai się na końcu labiryntu?
Oto zbiór czterech fantastycznych opowieści nieprzeciętnej wizualistki, w których panuje rozkład, a wspólną scenografią są ruiny.
Opis wydania: rozmiar powiększony, matowa obwoluta
Dlaczego mam to na półce: tylko jeden tom i oprawa wizualna zachęciły mnie do zapoznania się z całością. Kreska tak się wstrzeliła w moje gusta, że zamówiłam artbook autorki - te kończyny, te wynaturzenia, te detale, ta dynamika, te kompozycje! A do tego same historie przedstawione w tomiku do mnie przemawiają pod względem fabularnym.☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Hikari no Machi 
Polski tytuł: Osiedle Promieniste
Autor: Irio Asano
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Hanami
Gatunek: dramat, okruchy życia
Opis:  Osiedle Promieniste to całkiem normalne japońskie blokowisko. Mieszkańcy pracują, bawią się, chodzą do szkoły, żyją i umierają... Ostatnio zwłaszcza umierają, gdyż liczba samobójstw w tej dzielnicy jest niewiarygodnie wysoka. Czy to przytulne osiedle na przekór swojej nazwie skrywa jakąś mroczną tajemnicę? 
Opis wydania: A5, papier kredowy śliski, okładka bez skrzydełek
Dlaczego mam to na półce: a tak sobie czasem uzupełniam tytuły od Hanami i w 2015 padło na uzupełnienie tego.☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Dookyusei
Polski tytuł: Koledzy z klasy
Autor: Nakamura Asumiko
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: shounen-ai, romans, okruchy życia, szkolne życie
Opis: Koledzy z klasy to opowieść o pierwszym uczuciu dwójki chłopców, których z pozoru niewiele łączy. Historia opowiadana jest z perspektywy Hikaru Kusakabe, wyluzowanego i beztroskiego licealisty, który podczas lekcji muzyki, zauważa, że jest w jego klasie chłopak nie biorący udziału w próbie chóru. Jeszcze tego samego dnia okazuje się, że Rihito Sajou (bardzo ambitny i dość spięty chłopak) nie śpiewał, ponieważ nie potrafił zrobić tego poprawnie. Zaintrygowany nowo poznanym kolegą muzykalnie uzdolniony Kusakabe oferuje mu swoją pomoc w nauce śpiewu, dzięki czemu ta dwójka spędzać będzie ze sobą dużo czasu i lepiej się poznają. Jak rozwinie się ich znajomość? I czy zostaną dla siebie tylko kolegami z klasy?
Opis wydania: format powiększony, matowa obwoluta
Dlaczego mam to na półce: uwielbiam styl autorki, kreska, kadrowanie, ruchy postaci - to wszystko sprawia, że z pozoru zwykła historia nabiera niesamowitej magii.
☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Bradherley no Basha 
Polski tytuł: Powóz lorda Bradleya
Autor: Samura Hiroaki
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Waneko
Gatunek: seinen, dramat, przemoc
Opis: Wiele spośród setek dziewczyn mieszkających w rozrzuconych po kraju sierocińcach ma tylko jedno marzenie: pojechać do zamku Lorda Bradleya i dostać się do jego sławnej na cały kontynent trupy aktorskiej. Tylko niewielka część z nich ma w sobie dość talentu i wdzięku aby zostać wybranymi i wsiąść do powozu który zabierze je na zamek, lecz te które które muszą przełknąć gorycz porażki i zapomnieć o marzeniach o lepszej przyszłości… Cóż, nie mają one najmniejszego pojęcia, jakiego strasznego losu uniknęły. Przygotujcie się na tragiczną historię, wobec której nie można przejść obojętnie i która ma dużą szansę na zawsze pozostać w Waszej pamięci…
Opis wydania: format powiększony, błyszcząca obwoluta
Dlaczego mam to na półce: ciężki kawałek historii, konkretnej historii. Przedstawione wydarzenia są przerażające, oburzające i przygnębiające. Pomijając posłowie autora, manga zasługuje w zupełności, żeby znaleźć się na mojej półce.


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Monster Petite Panic
Polski tytuł: Powóz lorda Bradleya
Autor: Kanda Neko
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Dango
Gatunek: boys love, komedia, szkolne fantasy
Opis: Nad wyraz poważny i spokojny Suzuki Kojirou należy do komitetu, pilnującego porządku w liceum, które przyjmuje uczniów o wyjątkowo silnym Kago – mocy pochodzącej od aniołów, demonów lub innych legendarnych istot. Nastolatkowi w pełnieniu obowiązków pomaga nadgorliwy i żywiołowy przewodniczący, Asagiri Lauri, który każdego dnia dba, aby nieznośni koledzy nie uszkodzili szkolnego mienia podczas licznych pojedynków. Współpraca obu panów może być trudna, biorąc pod uwagę różnicę charakterów oraz Kago o antagonistycznym działaniu – Kojirou włada ogniem, natomiast Lauri panuje nad wodą. Czy szkoła pełna „potworów” przetrwa, mając na pokładzie strażników będących swoimi całkowitymi przeciwieństwami?
Opis wydania: matowa okładka ze skrzydełkami, format b6+, tłumaczenie wzbudza kontrowersje na forach internetowych pod względem zgodności z orgyinałem, wybiórcze zostawianie japońskich nazw 
Dlaczego mam to na półce: lubię mangi Kandy Neko, więc cieszę się, że mogę postawić tomik z jej obrazkami na półce. Trochę przerażają mnie opinie moich znajomych czytających mangę w oryginale, a potem po polsku, ale miejmy nadzieję, że wydawnictwo uczy się na błędach, a póki co nie sprzedaję tego tytułu. 


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Sangen Tonari no Hito
Polski tytuł: Chłopak z sąsiedztwa
Autor: Suzuki Tsuta
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: boys love
Opis: Co byś zrobił, gdybyś po dziesięciu latach spotkał swoją pierwszą miłość?
Mitsuya po przeprowadzce związanej ze zmianą miejsca pracy odkrywa, że jego sąsiadem jest Noboru… jego pierwsza miłość. Za czasów gimnazjum Mistuya zmusił go do pocałunku. Przepełniony wyrzutami sumienia postanowił zapomnieć o młodzieńczym uczuciu. Czy wytrwa w tym postanowieniu, kiedy pewnego dnia stanie twarzą w twarz z mężczyzną, który skradł mu serce?
Opis wydania: błyszcząca okładka ze skrzydełkami, format b6+, wszędobylskie paprochy
Dlaczego mam to na półce: jedna z moich ulubionych autorek, chociaż nie ulubiona manga. No, ale prequel Merry Checkera trzeba mieć na półce. 


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Konbini-kun
Polski tytuł: Konbini-kun
Autor: Junko
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: boys love
Opis: Złośliwe plotki sprawiły, że Nakaba przestał chodzić do szkoły. Nie chcąc być ciężarem dla rodziców, postanowił rozpocząć pracę w sklepie. I wszystko pięknie by się ułożyło, gdyby nie jeden ze współpracowników, gburowaty Kouhei, który od początku wzbudzał w chłopaku przerażenie. Jednak pewnego dnia wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło podejście Nakaby do kolegi z pracy.
Opis wydania: błyszcząca okładka ze skrzydełkami, format b6+
Dlaczego mam to na półce: urocza i przyjemna historia, do której można wracać, mimo swojej prostoty. No i jest koteł.☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł:  Kira Boshi Dial
Polski tytuł: Pod niebem pełnym gwiazd
Autor: Natsume Isaku
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: boys love
Opis: Toba, młody lekarz z powołania, przybywa do urokliwej górskiej wioski, by objąć pieczę nad tamtejszą kliniką. Niestety, w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zmuszony jest zamieszkać wraz z Kazuhiro – gburowatym mężczyzną, który od samego początku nie darzy go sympatią. Czy za tą niechęcią kryje się coś więcej? Co zrobi Toba, gdy nieprzychylny mu dotąd Kazuhiro zacznie się do niego dobierać?
Opis wydania: błyszcząca okładka ze skrzydełkami, format b6+
Dlaczego mam to na półce: Natsume Isaku to jedna z moich ulubionych doujishinek One Piece - uwielbiam sposób w jaki rysuje Zoro i Sanjiego, dlatego bardzo cieszę się, że przynajmniej jedna z jej mang wyszła w Polsce.


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆


Tytuł:  Ano Kado Wo Magatta Tokoro
Polski tytuł: Tuż za rogiem

Autor: Kawai Toko
Ilość tomów: 1

Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: boys love, dramat, różnica wieku
Opis: Yuuya Kishimoto marzył o karierze pianistycznej. Niestety, w wyniku wypadku częściowo stracił władzę w ręce i musiał zweryfikować swoje plany na przyszłość. Lecz nie tylko on przechodzi życiowy kryzys. Nauczyciel matematyki, Kazuaki Kiriya, właśnie rozstał się z partnerem. Zupełnie wytrącony z równowagi, błąkał się po mieście i tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie skończył pod kołami samochodu. Drogi obu bohaterów skrzyżowały się właśnie w tym dramatycznym momencie. Przygodna znajomość „z ulicy” stopniowo przerodziła się w coś więcej i wszystko było na dobrej drodze, by przeobraziła się w związek, gdyby nie drobny szczegół, o którym Kishimoto zapomniał poinformować swojego przyjaciela.
Opis wydania: błyszcząca okładka ze skrzydełkami, format b6+
Dlaczego mam to na półce: W Polsce stare boys love są coraz mniej popularne, więc fajnie, kiedy czasem wyjdzie coś old schoolowego. Kawai Touko lubi historie dramatyczne i ma bardzo fajną kreskę, zwłaszcza według takich starych pryków jak ja, którzy są na takim stylu wychowani.


☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł:  Hana no Miyako de
Polski tytuł: W stolicy kwiatów
Autor: Takarai Rihito
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Kotori
Gatunek: boys love, dramat
Opis: Motoharu Tsujimura i Akira Hasumi przyjaźnią się od dziecka, każdą wolną chwilę spędzając razem. Jednak pewnego dnia Motoharu odkrywa, że to, co czuje do Akiry, wykracza poza ramy przyjaźni. Szczerze wyznaje Akirze swoją miłość, ale zostaje odrzucony. Przyjaciel odsuwa się od niego, zaś Motoharu topi smutki w alkoholu, w towarzystwie gejsz. Tymczasem obaj rozpoczynają studia  na tej samej uczelni i nie ma możliwości, żeby się nie spotykali… Historia ta jest spin-offem "Tylko kwiaty wiedzą". W tomiku pojawia się jeszcze druga, bardziej optymistyczna historia przedstawiająca bezpośredni sequel tej mangi.
Opis wydania: błyszcząca okładka ze skrzydełkami, format b6+
Dlaczego mam to na półce: Bardzo fajne dopełnienie historii zawartej w "Tylko kwiaty wiedzą", tomik sprawia, że historia robi się bardziej kompletna. 

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆


na razie tyle mang~~

DOUJINY/PL MANGU


Tytuł: Flower Mask Picture - CLAMP
Autor: Larienne @ DA
Ilość tomów: 1
Wydanie: selfpublishing, język angielski
Gatunek: doujinshi
Opis: 3 historie z 3 pairingami z mang CLAMPA: Chii x Hideki, Kuro x Fai, Kobato z Fujmoto - poziom rysunków jest nierówny, bo każdą historię wykonywał inny rysownik
Dlaczego mam to na półce: to jeden z tych doujinów popularniejszych artystów, które się szybko rozchodzą, więc jak był pre-order na reprint to spanikowałam i zamówiłam póki była szansa xDDD


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Matołki48
Autor: ja XD
Seria: Yowamushi Pedal
Język: polski
Gatunek: komedia, dramat, parodia, fantasy, lekkie boys love
Opis: TUTAJ
Dlaczego mam to na półce: zostawiłam sobie jeden na pamiątkę 


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Szczęście w nieszczęściu
Autor: ja XD
Seria: Kuroko no Basket
Język: polski
Gatunek: komedia, fantasy, lekkie boys love
Opis: TUTAJ

Dlaczego mam to na półce: zostawiłam sobie jeden na pamiątkę i zakleiłam taśmą, żeby tego nie widzieć XD

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Whispers of Love 
Autorz: Anophiles
Seria: Kuroko no Basket
Gatunek: boys love 
Opis: TUTAJ
Dlaczego mam to na półce: bo kolekcjonuje polskich autorów mangowych z autografami C:, bo lubię KnB


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: All my loving 
Autorz: Nerime
Seria: Kuroko no Basket
Gatunek: boys love, cross-dressing
Opis: TUTAJ
Dlaczego mam to na półce: bo kolekcjonuje polskich autorów mangowych z autografami C:, bo lubię KnB


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Antologia Konkursowa 
Autor: Riziak, Meago, Studio MOP (Misha-Otai-Pućka) 
Wydanie: Kasen, 2005
Gatunek: różne
Opis: 3 nieukończone historie przysłane na konkurs wydawnictwa Kasen. Jedno BL/fatasy, drugie akcja/fantasy, a trzecie parodia
Opis wydania: warto wspomnieć, że papier ekologiczny
Dlaczego mam to na półce: bo byłam młoda i głupia jak to nam wydrukowali i chociaż mój wkład w D'mon Delighta był głównie fabularno-SDczkowy to i tak miałam radochę, a poza tym cały tomik mam popisany przez ludzi, którzy byli w ten projekt zaangażowani.☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: DN - Light x L Fanbook
Autor: Washuuchan, Rizu
Wydanie: Studio JG
Seria: Death Note
Opis: "52-stronicowy zeszyt zawiera dwie historie z gatunku shōnen-ai wykonane przez Katarzynę „washuuchan” Marlewską oraz Aleksandrę „Riziak” Kapałę. Akcja obu opowieści koncentruje się na uczuciu łączącym posiadacza Zeszytu Śmierci – Lighta Yagamiego oraz tajemniczego detektywa ukrywającego się pod pseudonimem „L”. Czytając DN – Fanbook Light x L dowiecie się czy ich miłość jest prawdziwa, czy też jest tylko metodą na zmylenie przeciwnika..."
Opis wydania: brak polskich liter i brak korekty, why :C
Dlaczego mam to na półce: bo rysunki ładne, bo kolekcjonuje polskich autorów mangowych z autografami c:


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Out  
Autor: Maria Boch
Ilość tomów: 1
Wydanie: polskie, Yumegari
Gatunek: sportówka
Opis: Dla nastoletniego Kuby codzienność wiąże się z nudą i monotonną prozą życia. Kolejne dni i tygodnie mijają dla niego jednostajnie — do czasu, gdy spotyka „bandę dziwolągów na rolkach” i nagle jego świat wywraca się do góry nogami. Jak ta znajomość wpłynie na jego dalsze losy? OUT to debiutancki, jednotomowy komiks Marii Boch. Jest to pierwszy tytuł sportowy w naszej ofercie i jeden z nielicznych wydanych w ogóle w Polsce.
Ulubione postacie: Ogólnie postacie wypadają fajnie, ale są za mało rozwinięte, żeby mieć ulubionego.
Opis wydania: obwoluta, kolorowa strona wygląda jak color sketch pod ilustracje, niektóre strony mają za słaby kontrast BW, literki w dymkach są bardziej zpikselowane niż w innych posiadanych przeze mnie mangach.
Dlaczego mam to na półce: bo to tylko 1tomówka, a jestem ciekawa polskich komiksów - po przykładowych stronach uznałam, że może coś z tego będzie i dałam szansę i w sumie nie żałuję. Co prawda typowo sportówkowo i krótko potraktowany temat, ale dla mnie to plus.

☆*: .。. o(≧▽≦)o.。.:*☆

Tytuł: Owaranai Uta
Autor: Shibito Kowaizurai (Rojiura), Maeda (Tsubaki)
Wydanie: japońskie, selfpublishing
Język: japoński
Gatunek: BL
Seria: Kuroko no Bakset
Opis: Aomine x Kise. Rating: PG. Dwie japońskie artystki narysowały w 2012 fanbook Kuroko no Basket z historiami AoKise :D (ograniczonymi do pocałunku, lub do rozmów)
Opis wydania: B5, okładka z brokatem, zielono-biały środek
Dlaczego mam to na półce: dostałam w prezencie, bo uwielbiam rysunki roujiury i przepadam za AoKise :3


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: ÄLVRINGAR - CLAMP FANBOOK
Autor: Larienne @ DA
Ilość tomów: 1
Wydanie: selfpublishing, język angielski
Gatunek: doujinshi
Opis: 100 stron, papier offsetowy, błyszcząca okładka, CLAMP AU, różne postacie z różnych uniwersów i jedna historia
Dlaczego mam to na półce: to jeden z tych doujinów popularniejszych artystów, które się szybko rozchodzą to zamówiłam pre-order póki był, doujin ciekawy, poziom porównywalny do tego, który pojawił się w poprzednim doujinie autorki.☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Wolpertinger Menshen
Autor: Hitohai
Recenzja
Ilość tomów: 1
Wydanie: Studio JG, polskie
Gatunek: miszmasz kulturowo-popkulturowy
Opis: A5, okładka bez skrzydełek, 268 stron
Historia o młodzieżowej drużynie piłkarskiej, której zawodnicy poza boiskiem muszą zmierzyć się z własnymi lękami i bezradnością wobec wrogiej rzeczywistości ulic Rio do Janeiro.
Dlaczego mam to na półce: Im dalej od przeczytania tomiku, tym bardziej odnoszę wrażenie, że do niego dla fabuły nie wrócę. Ale dla kreski na pewno!☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Do dopisania: sprawdź na półce.

ART BOOKI MANGOWE i nie tylko

Tytuł: Your Eyes Only
Autor: CLAMP
Wydanie: JPF
Seria: Chobits
Opis: Realistyczne/semi-realistyczne ilustracje przedstawiające postacie stworzone przez autorkę, same facety
Opis wydania: "W książce znajduje się ponad 100 kolorowych ilustracji narysowanych przez panie z grupy Clamp. Można nacieszyć oko wieloma wspaniałymi dziełami, przedstawiającymi bohaterkę "Chobits" w różnych zestawieniach strojów i kolorów. "
Dlaczego mam to na półce: bo jest pełen ślicznych ilustracji, bo to jedyny artbook japoński wydany w Polsce, bo to raruś, bo te sukienki *-*☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Z serca dla oczu
Autor: Kkohaku
Wydanie: The Cold Desire, 20
Gatunek: Yaoi Artbook
Opis: Realistyczne/semi-realistyczne ilustracje przedstawiające postacie stworzone przez autorkę, same facety
Opis wydania: "Artbook w miękkiej laminowanej oprawie, klejony, papier: najwyższej jakości kredowany matowy – gramatura 200g. 37 stron – w tym 20 w pełni kolorowych." (z tym, że gama kolorystyczna jest ograniczona i stron w kolorze może oznaczać, że jest czarno-biały rysunek z czerwonym elementem), rozmiar A5
Dlaczego mam to na półce: bo kolekcjonuje polskich autorów mangowych z autografami C: i mogłam go wygrać w konkursie :D


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Sandman
Autor: Yoshitaka Amano, Neil Gaiman
Recenzja
Wydanie: Egmont Polska, 2008
A czo to: Książka z ilustracjami
Opis: "Przesycona elementami grozy stara japońska baśń o lisie i buddyjskim mnichu opowiedziana przez autora Sandmana Neila Gaimana i przepięknie zilustrowana przez wybitnego artystę Yoshitakę Amano. Gaiman zafascynował się japońską mitologią i historią podczas pracy nad angielską wersją dialogów do filmu Hayao Miyazakiego Księżniczka Mononoke. W jednej z ksiąg, które studiował, natknął się na opowieść zatytułowaną Lisica, mnich i Mikado Wszelkiego Nocnego Śnienia. "Zaskoczyło mnie podobieństwo - chwilami wręcz niepokojące - owej japońskiej historii do mojej własnej serii o Sandmanie" - wspomina autor."
Opis wydania: Dlaczego daje do artbooków? A bo to jest artbook z tekstem, i to nie byle jakim! A4, twarda oprawa, 128 stron, w tym niektóre można jeszcze rozkładać!
Dlaczego mam to na półce: bo Yoshitaka Amano ma świetne ilustracje, bo robił design do FF, bo strasznie mi się podoba to wydanie i chociaż było drogie to wiedziałam, że kiedyś to będzie raruś  :3


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Bleach the World without Undo

Autor: Pandabaka
Wydanie: selfpublishing
Seria: Bleach
Opis : Szkice artystki Pandabaka z serii Bleach
Opis wydania: 26 stron na fajnym papierze, czarno-białe szkice z serii Bleach
Dlaczego mam to na półce: bo lubię tę artystkę, bo wygrałam go w giveawayu na facebooku.

☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆Tytuł: Gekkan Shojo Nozaki-Kun Official Fan Book 
Autor: Tsubaki Izumi
Wydanie: Square Enix, japońskie
Seria: Gekkan Shojo Nozaki-Kun
Opis : ilustracje, yonkomy, opisy postaci z serii, rankingi postaci i najróżniejsze pierdoły z tej cudownej serii
Opis wydania:  Format jak manga (trochę jak powiekszony format Waneko), 200 stron, w tym 56 kolorowych na papierze kredowym, a reszta czarno-biała na papierze ekologicznym,obwoluta
Dlaczego mam to na półce: bo drogie nie było, a ma super ilustracje kolorowe, a sama seria jest jedyna w swoim rodzaju.☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Yowamushi Pedal - Fan Book - TV Anime Official Fan Book 
Autor: Wataru Watanabe
Wydanie: Akita Shoten, japońskie
Seria: Yowamushi Pedal
Opis : ilustracje z anime, opisy postaci z serii, wypowiedzi seiyu, animatorów i najróżniejsze pierdoły z tej cudownej serii, dodatkowa historia narysowana przez autora mangi, obwoluta
Opis wydania:  Format jak manga, 130 stron, w tym połowa kolorowych na papierze kredowym, a reszta czarno-biała na papierze ekologicznym,
Dlaczego mam to na półce: zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie z Yowamushi Pedal, zwłaszcza jeśli ma tyle kolorowych stron!☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Tytuł: Yowamushi Pedal -Houkago Pedal 1-4
Autor: wialu autorów (m.in. Junko, Aya Kanno, Takarai Rihito, Hoshino Lily)
Wydanie: Akita Shoten, japońskie
Seria: Yowamushi Pedal
Opis : zbiór oficjalnych antologii "Po szkole" - czyli dodatkowych

historii YP. Chociaż okładki są rysowane przez autora w środku mamy zbiór krótkich historyjek rysowanych przez znanych i lubianych mangaków. 
Opis wydania:  Format jak manga, 130-140 stron na papierze ekologicznym na tom, obwoluta
Dlaczego mam to na półce: zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie z Yowamushi Pedal, a tu jeszcze mamy bohaterów rysowanych przez najróżniejszych autorów i najróżniejsze historie.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Yowamushi Pedal 27.5 Official Fanbook
Autor: Wataru Watanabe
Wydanie: Akita Shoten, japońskie
Seria: Yowamushi Pedal
Opis : artbook złożony z kolorowych ilustracji z różnych rozdziałów Yowmushi Pedal, opisy postaci, dodatkowy komiks, komentarze do różnych scen.
Opis wydania:  Format jak manga, 130 stron, połowa kolorowa na papierze kredowym, połowa czarnobiała na papierze ekologicznym, obwoluta
Dlaczego mam to na półce: zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie z Yowamushi Pedal


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆


Tytuł: Ninki Character Selection: Shinkai Hayato, Midousuji Akira
Autor: Wataru Watanabe
Wydanie: Akita Shoten, japońskie
Seria: Yowamushi Pedal
Opis : połączone sceny z pierwszego Inter High + retrospekcje o Shinkaiu i Midosujim zebrane w jeden tomik
Opis wydania:  A5, papier ekologiczny, okładka bez skrzydełek, 215 stron, plakat
Dlaczego mam to na półce: zbieram wszystko, co mi w ręce wpadnie z Yowamushi Pedal


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆ 


Tytuł: ALL ABOUT CLAMP
Autor: CLAMP
Wydanie: Kadokawa Shoten, japońskie
Seria: różne - CLAMP - do 2009 roku
Opis : ilustracje grupy CLAMP z wielu serii stworzonych do 2009 roku, w tym tych naprawdę starych, ilustracje opisane po japońsku, dodatkowo w artbooku znajduje się 90 stron rodziałów mangi X, które nie ukazały się w tomikach.
Opis wydania: A4+, matowa obwoluta, 288 stron z czego około 90 czarno-białych (manga X) 
Dlaczego mam to na półce: szukałam jakiegoś artbooka do kupienia, a ten był wielki i gruby, taki efekciarski - w sam raz na rozpoczęcie przygody z japońskimi artbookami. Poza tym lubię CLAMPa.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆Tytuł: ONE PIECE COLOR WALK - 1, 2, 3 (LION), 4 (EAGLE)
Autor: Eichiiro Oda
Wydanie: Shueisha, japońskie
Seria: One Piece
Opis : ilustracje kolorowe z serii "One Piece", które w wydaniu magazynowym ukazywały się tylko w odcieniach szarości
Opis wydania: A4+, matowa obwoluta, kolorowe ilustracje na papierze kredowym, w okolicy 100 stron każdy
Dlaczego mam to na półce: Ta seria artbooków jest cudowna. Przyzwoita cena do jakości. Poza tym, że jestem wielką fanką "One Piece" to same arty są niesamowite - szczegółowe, dopracowane, przedstawiające scenki rodzajowe. Zarówno lineart jak i kolor to klasa sama w sobie.


☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

 Do dopisania:
- Nostalgia Tsukiji Nao
- Yami no Matsuei artbook + sketchbook
- Kamigami no Asobi: Ludere deorum Official Fan Book
- co tam ja mam jeszcze z YowaPedy
{ 13 komentarze... read them below or Comment }

 1. Masz tego troszkę *-*
  Z jednotomowych mang mam tylko Liberty Liberty, bo dorwałam za dychę, używane, Basement i prequel Dogsów... "Ja, ty i ect." miałam, ale oddałam mojej ukesi, bo mam dobre serduszko ;-; (no, czasem)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w sumie mam jeszcze "Azel Seimadena", ale doliczam to do całej serii Seimadena ;). Basement miałam, ale sprzedałam, bo podobały mi się tylko tła ;). Ale przynajmniej sobie poczytałam :D! No właśnie Croquis i Liberty Liberty chodzą tak taniutko, że chociażby z tego powodu nie przyszło mi na myśl, żeby sprzedawać~~

   Usuń
 2. Ha~! Mam wszystko prócz mangi o czyszczeniu uszu XD. Jeśli chodzi o yaoice na naszym rynku to Beautiful Days jest moim zdaniem tym najśliczniejszym. Uwielbiam kreskę Madarame Hiro, więc było się do czego poślinić i te historie były urzekające. Osobiście wolę drugą, ale ogarnęłam ją jakoś po drugim czy trzecim czytaniu *geniusz* xD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha! A teraz nie masz wszystkiego, bo dopisałam jeszcze artbooki i doujiny XD!

   Usuń
  2. HA! No nie mam! Trzeba nadrobić xDDDD.

   Usuń
 3. Sporo tego. o.o Tylko dlaczego większość jednotomowców to bl... orz mam jednak dużą zaporę jak coś takiego widzę. Zaciekawiłaś mnie do kupienia Anagramu, dzięki~ :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie akurat BL to gatunek jak kazdy inny - czyli niewazne co, ale musi byc ciekawe. :)
   No i jest jeszcze 2 powod, ktory wyszedlby gdybym napisala notke ''dlaczego nie kupuje XD'' - kupuje praktycznie same polskie wydania, a z jednotomowych, ktorych nie mam sa to glownie
   - megamangi - horrory jak Gyo czy Uzumaki do mnie nie trafiaja niestety :|, natomiast na reszte kiedys uzbieram XD
   - Strazniczka Orelianu, ktora jest dla mnie shoujo złym, a przynajmniej za płytkim,
   - więcej BL tylko w mojej opinii kiepskie,
   - komiksy polskich autorow, ktore mnie nie powaliły,
   - kilka tytułów od Hanami, które albo mnie nie interesują, albo w momencie, w którym się nimi zainteresowałam były już wyprzedane (Hanami jakoś zawsze za drogie na moją kieszeń było jak te tytuły wychodziły ;)),
   - Thw Innocent i Boys of Summer od JG, gdzie o ile nad pierwszym sie w ogole kiedykolwiek zastanawiałam to drugie do mnie nie trafia.

   W sumie nie zastanawialam sie za bardzo nad tym, ze mam duzo BL, bo akurat ta przypadlosc dotyczy tylko mang jednotomowych XDDD

   Usuń
 4. Pomysł z takim uporządkowaniem kolekcji przegenialny. <3 Podziwiam za chęci do robienia takich zestawień, ja jestem na to za leniwa. Widzę, że masz parę skarbów wśród jednotomówek. <3 No i artbooczek z Chobits obowiązkowo. xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, gdzie znalazłam w sobie tę motywację XD! Ale powiem ci, że fajnie będzie uzupełniać te notki na bieżąco i zmieniać umiejscowienie niektórych tytułów C: - przede wszystkim nie mogę się doczekać spisania planów, póki pamiętam na co mam preordery, ale tę przyjemność zostawiam na koniec XD. A i dobrze jest sobie czasem przypomnieć "dlaczego ja to w ogóle mam na półce i nie sprzedałam" ;D

   Usuń
 5. Wow prawie same yaoi :D Chyba też zaczne kompletować :33

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie większość to lżejsze tytuły niż yaoi, bardziej takie shounen aie ;D

   Usuń
 6. jak w końcu do papy przyjadę, to poczytam xD tak serio to bym pokupowała te szonenaje, ale no ale ... chyba jednak wolą wydawać sryliardy na płyty itp., zresztą parę lat temu wyprzedałam całą kolekcję mang (ostały się tylko dwa tomy manhwy. bo nikt nie chciał, no i zakupiłam kenszina, bo kenszin xd) i postanowiłam, że nie będę już zbierać mangów
  chyba że wydadzą w polszy szingeje, ale to mało prawdopodobne xD
  miałam kiedyś Anagram, bardzo lubię tę historię + uwielbiam mangi od Hanami bo są dość specyficzne, ładnie je wydają i wgl~ Balsamistę kocham od nich <3 tylko że problem w tym że ceny ich mangów są troszku wysokie X'D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam XDDD W sumie ja wolę mangi od płytusi, bo mam wrażenie, że niedługo nie będzie na czym tych płyt odtwarzać i ogólni stoją sobie na mojej półce dl ozdoby, a do mang raczej czasem sięgam i czytam znowu (a jak nie to znaczy, że albo nie da się ich sprzedać, albo to czas je sprzedać xDD)
   Balsamisty czytałam kilka pierwszych tomów jak Pućka zbierała do pewnego momentu,ale to wychodziło (wychodzi) latami, więc nie wiem czy miałabym do tego cierpliwość XD

   Usuń

- Copyright © Gekiuma Henshin - Rysunki na blogu moje - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -